29
مه

مبلمان شهری

مبلمان شهري به مجموعه وسيعي از وسايل، اشياء، دستگاه­ها، نمادها، بناها، فضاها و عناصري گفته مي‌شود كه چون در شهر و خيابان و در كل فضاي باز نصب شده‌اند و استفاده عمومي دارند، به اين اصطلاح معروف شده‌اند. در واقع مبلمان شهري، عناصر مكملي هستند كه همچون اثاث يك خانه، امكان زندگي را در فضاي محصور شهری، ميان سنگ و بتن و شيشه فراهم مي‌آورد. اين اجزاء، جريان حركت، سكون، تفريح و اضطراب را در شهر تنظيم مي‌كنند و به آن روح مي‌بخشند. تقسيم‌بندي­هاي مختلفي از عناصر مبلمان شهري ارائه شده است كه بر مبناي يكي از آنها اين تجهيزات به دو دسته مبلمان خدمات اطلاع‌رساني و بازي تقسيم مي‌شوند.

مبلمان شهري به چهار گروه اصلي تقسيم مي‌شود:

1-    مبلمان خياباني

2-    مبلمان ترافيكي

3-    مبلمان پاركي و تجهيزات زمين بازي كودكان

4-    سازه‌هاي اطلاع‌رساني و تبليغات شهري

در هريك از گروه‌هاي چهارگانه ذكر شده مي‌توان نمونه‌هايي را به شرح زير ارائه نمود:

  • مبلمان خياباني: ايستگاه­هاي اتوبوس و تاكسي، آبخوري­ها، نيمكت­ها، نرده‌ها، راهبندها، پل­هاي عابر پياده، پل­هاي همسطح جوي آب، انواع چراغ­هاي روشنايي، انواع پرچم­ها و نظاير آنها.
  • مبلمان ترافيكي: تابلوهاي هشدار دهنده، گل‌ميخ‌هاي كف خيابان، راهبندها، جداكننده‌ها، پاركينگ‌هاي دوچرخه و موتورسيكلت، تجهيزات معلولين و نظاير آنها.
  • مبلمان پارك و زمين بازي كودكان: وسايل بازي انفرادي و تركيبي، كف‌پوش زمين بازي، تجهيزات ورزشي و بدنسازي، مبلمان كودك و نظاير آن.
  • تابلوهاي اطلاع‌رساني و تبليغات شهري: انواع بيلبوردها، استندها، بوردهاي ديواري، تابلوهاي راهنماي گردشگري، نقشه‌هاي شهري، پلاك‌هاي معرف ميدان­ها و معابر، تابلوهاي سردر مغازه‌ها، تابلوهاي راهنماي مسير و نظاير آنها.