29
مه

پسماندهای صنعتی و به کارگیری آنها به عنوان افزودنی های ارزشمند صنعت ساختمان

پسماندهای صنعتی به عنوان یکی از مهم­ترین مخاطرات زیست­محیطی شناخته می­شوند و وابسته به پیشرفت کشورها تدابیر مختلفی جهت به حداقل رساندن آثار سوء آنها اتخاذ می­گردد. مالیات­های سنگین تولید دی­اکسیدکربن در ایالات متحده آمریکا و اروپا یک مثال مهم از این تدابیر است. در مواجهه با پسماندهای صنعتی و کاهش خطرات و آسیب­هایی که این پسماندها به محیط زیست وارد می­کنند، دو رویکرد به صورت همزمان در سرتاسر دنیا در حال دنبال شدن است: 1) کاهش تولید پسماندهای صنعتی از طریق بهینه کردن خطوط تولید صنایع و 2) استفاده از پسماندهای صنعتی در حوزه­های دیگر نظیر راه، ساختمان و… .

کشور ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه با صنایع متعدد و پراکنده در استان­های مختلف با موضوع پسماندهای صنعتی دست به گریبان می­باشد. استان قزوین نیز با دارا بودن شهر صنعتی البرز و 8 شهرک صنعتی فعال شامل شهرک صنعتی آبیک، شهرک صنعتی بوئین­زهرا (آراسنج)، شهرک صنعتی تاکستان (حیدریه)، شهرک صنعتی حکیمیه، شهرک صنعتی خرمدشت، شهرک صنعتی کاسپین (نیروگاه شهید رجایی) و شهرک صنعتی لیا به عنوان یک استان صنعتی از این قاعده مستثنی نمی­باشد و تعداد زیادی از واحدهای صنعتی فعال در آن تولیدکننده پسماندهایی هستند که یا به شکلی غیراستاندارد و مغایر با اصول زیست­محیطی دفع می­شوند و یا دفع آنها برای صاحبان صنایع بسیار هزینه­بر است.

بنابراین با رویکرد توسعه پایدار و ایجاد تعامل صحیح بین صنعت و محیط زیست و همچنین به حداکثر رساندن بهره­وری صنایع، استفاده از پسماندهای صنعتی در صنعت ساختمان به عنوان ایده محوری این شرکت مطرح گردیده که تولید محصولی قابل فروش هدف غایی آن است. با توجه به پتانسیل­های متعدد صنعتی استان استفاده از خاکستر ناشی از سوزاندن زغال سنگ در صنایع مختلف، دوده سیلیسی (میکرو سیلیس)، مواد سرباره ذوب آهن و صنایع تولید فولاد، مواد پسماند کارخانجات قند، مواد پسماند تصفیه­خانه­های فاضلاب صنعتی و پسماندهای فلزی و پلاستیکی در قدم بعدی موردنظر می­باشد.

فروش محصولات عنوان شده در بالا در زمینه­های اقتصادی، اجتماعی و زیست­محیطی تأثیرات مطلوبی دارد که در ادامه به بخشی از این تأثیرات به شکل خلاصه اشاره خواهد شد. با استفاده از پسماندها، هزینه دفع این مواد برای تولیدکنندگان آنها و همچنین سازمان­های مرتبط با حمل و دفع کاهش یافته (در برخی موارد کاملاً حذف می­شود) و همچنین با ایجاد مصالح قابل استفاده و مفید خود می­تواند سودآور باشد. با رفع مشکل پسماندها آثار سوء آنها برای کارکنان و ساکنین کارخانجات و شهرک­های صنعتی و همچنین مجاورین محل­های دفن کاهش می­یابد. با توجه به صنعتی بودن این پسماندها بار روانی و اجتماعی دفع آنها بیش از زباله­های شهری می­باشد. علاوه بر این استفاده کلان از این پسماندها می­تواند منجر به اشتغال­زایی گردد. در حوزه مباحث زیست­محیطی، به کارگیری این طرح می تواند سبب کاهش و حذف آثار مخرب این پسماندها گشته و تهدید را به فرصت تبدیل نماید. همچنین به کارگیری پسماندها در چرخه تولید مصالح سبب کاهش مصرف سوخت برای تولید مصالح ساختمانی می­گردد.